Все частіше ми стикаємося з тим, що вода не підходить для пиття прямо з крана та залишає сліди або плями на сантехнічному обладнанні, має неприємний запах, її потрібно очистити.
Неякісні трубопроводи - основна проблема води в Україні
Сучасні українські водопроводи досить старі і не можуть забезпечити чисту питну воду з крана кінцевому споживачу. Ми щодня бачимо проблеми з водою у нас в крані. Хоч вода і очищається водоканалами, зміни якості води відбуваються під час транспортування через мережу розподільних трубопроводів до споживача, які в більшості, побудовані ще за радянських або австро-угорський час.
Такі труби забруднюють воду шкідливими домішками і погіршують її смакові якості. Все це негативно відбивається на здоров'ї людей, а також на стані побутових приладів. Формування накипу тягне за собою вихід з ладу опалювальної техніки, засмічення батарей, утворення іржа на сантехніці. Нам нічого не залишається окрім як подбати про своє здоров'я і своїх близьких самостійно.
Як вибрати систему очищення води?
Системи очищення води відрізняються між собою за конструкцією, характеристиками, ефективністю у видаленні домішок, а також за ціною та експлуатаційними вимогами. Щоб вибрати правильний тип фільтра для води для вашого будинку, спочатку потрібно діагностувати, які проблеми з водою у нас є, а також визначити її якість.
Незалежно від того чи ви використовуєте свій власний колодязь, свердловину чи у вас центральне водопостачання, потрібно зробити аналіз води.
Компанія "ЗІКО" пропонує проведення безкоштовного аналізу води на 22 ключові показники (нітрити, нітрати, аміак, РН, залізо, та ін.). Результати дослідження покажуть чи є відхилення від норм і чи потрібно Вам підібрати оптимальну систему водоочистки.
Процедура проведення безкоштовного аналізу води?
- З відкритого крана вода має стекти протягом 1-2 хвилин;
- Тара для забору тільки з під мінеральної води, об’ємом 0,5 л., заповнена під корок;
- Перед закриттям корком потрібно витиснути повітря, стиснувши злегка пляшку;
- Зазначити зверху на тарі свої контактні дані;
- До 24 годин привезти воду за адресою, зазначеною у розділі "Контакти" або у точки приймання зразків води
- Ми виконаємо аналіз води, результати надішлемо СМС, через Viber або e-mail.
Коли потрібно перевіряти воду:
- якщо використовуєте воду з нового або невідомого колодязя;
- після затоплення колодязя дощовою водою;
- коли ми помічаємо, що вода має змінений колір, вона каламутна, має неприємний запах;
- якщо у користувачів виникає подразнення після миття та після пиття води, вони скаржаться на проблеми зі шлунком;
- коли на кераміці залишаються сліди іржі;
- коли на сантехніці видно білі відкладення.
Проаналізувавши склад води, слід прийняти кілька ключових рішень:
- що потрібно прибрати з води — з урахуванням результатів аналізу її складу та потреб мешканців;
- які системи очищення вибрати — склад води визначає тип і кількість стадій фільтрації;
- розмір обладнання — залежить від споживання води та її складу;
- місце установки водоочистки — приміщення, що гарантує правильну температуру без замерзання установки з доступом до підключення води, промивки (вода для промивання фільтра) та електричних розеток.
Основні складові системи очищення води:
- механічна фільтрація — видалення механічних домішок, суспензій, піску за допомогою механічних фільтрів;
- системи водопідготовки (системи очищення води) — зменшення або усунення твердості води, видалення заліза, марганцю, аміаку, тощо — використання пом’якшувачів або багатофункціональних фільтрів;
- знезараження води — знищення хвороботворних організмів — хімічні (хімічні речовини, найчастіше з хлором), фізичні (УФ-лампи);
- поліпшення органолептичних властивостей — смаку, запаху, прозорості, кольору — за допомогою вугільних та кухонних фільтрів (систем зворотного осмосу).
Механічні фільтри / механічні системи очищення води
У будинках механічні фільтри зазвичай встановлюються як фільтри попередньої фільтрації.
Найчастіше це пристрої, які складаються з колби з сітчастими, поліпропіленовими або шнуровими вставками. Ступінь очищення (рейтинг фільтрації) характеризується розмірами частинок, що затримуються на фільтрі. Найпоширеніші розміри картриджів 100, 50, 20, 10, 5 та 1 мкм.
Самопромивні механічні фільтри
Призначення самопромивних механічних фільтрів – груба або тонка механічна очистка води. Особливість даного фільтра — функція самоочищення через зворотну промивку. Сконцентрований в картриджах осад видаляється за допомогою вентилів на корпусах.
Існує два види самопромивних механічних фільтрів:
- Грубе очищення — не пропускає частинки розміром від 100 до 500 мкм.
- Тонке очищення — не пропускає частинки розміром від 20 до 50 мкм.
Експлуатація та обслуговування.
Картриджі слід замінювати залежно від ступеня забруднення води, а фільтруючу сітку в самопромивних фільтрах слід хімічно очистити.
Як альтернатива є також дискові фільтри, прості в обслуговуванні, мають високий ступінь видалення домішок води. Основна перевага — вони не використовують змінних елементів, які потрібно постійно змінювати.
Дисковий фільтр складається з корпуса та пакету дисків із канавками різного розміру. Між дисками є порожнини різної конфігурації та розміру, через які проходить вода, в яких затримуються забруднення.
При забрудненні виконується ручна або автоматична промивка розімкнених дисків потоком води.
Системи водопідготовки
Вода пропускається через фільтруючий шар, який називається іонообмінною смолою. Він містить сполуки, які захоплюють катіони кальцію та магнію. Як результат — м'яка вода, а при правильному змішуванні з первинною водою — середньо м'яка.
Розмір пом’якшувача, а саме кількість необхідної смоли, залежить від твердості води та очікуваного споживання. Чим більша його твердість і чим більша потреба в ній, тим більше смоли слід використовувати, щоб регенерація (відновлення фільтруючих властивостей системи очищення води) не відбувалась занадто часто.
Система пом’якшення води містить:
- балон для фільтрації з іонообмінною смолою — пом’якшення води відбувається на основі іонного обміну на катіонітах натрію — іони кальцію та магнію обмінюються на іони натрію;
- голова управління, яка спрямовує процес фільтрації та регенерації;
- сольовий бак, в якому таблетована сіль розчиняється (автоматично)
Системи водопідготовки (очищення води) умовно поділяють на побутові та промислові, які відрізняються конструкційно (фільтр балонного та компактного типу).
Фільтр балонного типу включає власне балон, регулюючий клапан та окремий бак для солі.
Фільтр компактного типу складається з одного корпуса, який об'єднує сам фільтр з клапаном та бак-солерозчинник. Перевагою даної системи є малі габарити, завдяки чому вона може поміститися навіть у дуже малих квартирах.
Як саме функціонує система очистки води при використанні засипки Dowex?
Вода у фільтрі проходить крізь активну іонообмінну смолу.
Складники фільтрувального матеріалу прибирають солі кальцію та магнію, що відповідають за жорсткість та змінюють їх на іони натрію. Солі зупиняються у балоні, а очищена вода йде або до користувача, або наступного елемента очищення.
Коли солей у фільтруючому матеріалі стає занадто багато, досягається критична маса, відбувається процес регенерації — промивання системи сольовим розчином.
Регенерація, здійснюється автоматично, при цьому використовується вода та сіль у формі таблеток.
Відбувається заміщення іонів кальцію на іони натрію, видаляються солі, які відповідали за жорсткість води. Вони змиваються в каналізацію, система пом’якшення води готова для подальшої роботи.
Які плюси даних систем очищення води?
- швидкість та ефективність, пом’якшена вода на виході
- багатофункціональний клапан керування, забезпечує безперебійну роботу системи.
- якісний прорахунок частоти регенерації з урахуванням використання води, пікових точок навантаження та часової складової.
- система стійка до пошкодження та корозій.
- невисока собівартість очищеної води.
Експлуатація та обслуговування.
Гарантійний термін служби 5-7 років, а при правильному користуванні понад 10 років, не потребуючи заміни, достатньо слідкувати за сіллю у баку, перевіряти роботу та налаштування контролера, зокрема після перепадів струму.
Якщо завантаження для пом'якшення піддається впливу потоку води насиченої залізом, воно може бути пошкоджене і, як наслідок, його доведеться замінити. Необхідно регулярне обслуговування фільтрів та перевірка окремих елементів системи очищення води.
Системи комплексного очищення води
Багатофункціональні системи здатні за один цикл одночасно пом'якшувати воду і видаляти залізо. Такими характеристиками володіє засипка Ecomix, яка прибирає з води 5 ключових забруднень (солі жорсткості, сполуки заліза, амонію, марганцю та органічні домішки).
Параметри системи:
- жорсткість ≤ 15 мг-екв/л,
- залізо ≤ 10 мг/л,
- марганець ≤ 3 мг/л,
- кислотність ≤ 4 мг О2/л,
- загальний вміст солей ≤ 4000 мг/л.
Головні переваги фільтрів пом'якшення та видалення заліза — швидкість фільтрації, компактність, універсальність. По усім решта параметрам комплексна система очищення води ідентична до системи пом’якшення води.
Вугільні фільтри для води
Такі фільтри заповнені активованим вугіллям, вони видаляють органічні домішки, покращують смак і запах води.
Вугільний фільтр містить:
- ємність для фільтрації з активованим вугіллям. Це фільтраційний шар, що має високорозвинену специфічну поверхню, завдяки якій він може поглинати велику кількість домішок, що погіршують смак і запах води;
- керуючий клапан (промивання після визначеного періоду).
Для видалення сірководню (запах «тухлих яєць») ефективного працює активоване вугілля CENTAUR. Фільтр Ecosoft FPC 1054 CT здатен окислювати сірководень до безпечних сполук, які не проявляють запаху, що робить воду прозорою, без сторонніх присмаків.
Експлуатація та обслуговування.
Необхідно регулярно замінювати вугілля кожні 1-3 роки. Регенерація проводиться зворотним потоком вхідної води без сольового розчину.
В установках після вуглецевих фільтрів доцільно використовувати УФ-лампи, особливо якщо фільтр має тривалі перерви в роботі та зупинки води, оскільки тоді на поверхні шару можуть розвиватися мікроорганізми.
Ультрафіолетові лампи
Ці пристрої використовують бактерицидне УФ-випромінювання яке проникати через стінки клітин мікроорганізмів і порушує функціонування клітин ДНК. Це призводить до втрати здатності ділитися, а надалі стає причиною стерилізації мікроорганізмів.
Під час дезінфекції у воду не потрапляють хімічні речовини (немає проблем з неприємним смаком і запахом).
Бактерицидні лампи слід застосовувати, коли мікроорганізми знаходяться у воді, а також для профілактичних цілей, як санітарний захист води як від власної водозабірної, так і з водопровідної води.
УФ знезаражувач складається з:
- циліндричного металевого корпусу;
- бактерицидної лампи (випромінювача);
- кварцової трубки.
Експлуатація.
Найголовніше — замінити УФ випромінювач. У побутових лампах зазвичай потрібно замінити цей елемент один раз на рік.
Оптимальна схема очищення води для будинку або квартири
Оптимальна схема очищення води в квартирі складається з 5 етапів, які оптимально поєднані в системі зворотного осмосу. На першому видаляються великі механічні забруднення, на другому - більш дрібні. На третьому хлор і його сполуки. На четвертому відбувається захист побутової техніки від передчасних поломок. На останньому етапі ми отримуємо питну воду.
Етап #1
Очищення від механічних домішок. На цьому етапі використовують сітчасті фільтри грубої очистки, які видаляють з води великих механічні частинки розміром більше 100 мкм. Фільтр захищає вашу сантехніку і знижує навантаження на наступні ступені очищення.
Етап # 2
Другий етап водоочищення повинен передбачати встановлення магістрального фільтра. Магістральні фільтри забезпечують видалення піску, іржі та інші забруднення, які можна побачити неозброєним оком.
Якщо вода сильно забруднена дрібними домішками (пісок, іржа і т.д.), ви відразу помітите це, така вода може мати колір. У таких випадках рекомендується встановлювати поліпропіленові картриджі. Через велику кількість забруднень їх доведеться часто міняти, тому ставити дорогі картриджі недоцільно. Картриджі з спіненого поліпропілену коштують відносно недорого.
Якщо механічних домішок у воді є незначна кількість, ми рекомендуємо встановлювати вугільний картридж. Він очищає воду від хлору, який додають в воду на міських станціях очистки води для знезараження. Очистивши воду від хлору ви убезпечите себе і свою сім'ю від його шкідливого впливу. Також вугільний картридж здатний видаляти органічні сполуки, неприроднє забарвлення та запах води.
Етап # 3
Третій етап опційний, оскільки якщо на 2-му ви вибрали поліпропіленовий картридж, то на третьому вам необхідно видалити з води хлор.
Етап # 4
Для захисту вашої побутової техніки від поломок, пов'язаних з утворенням накипу, необхідно видаляти з води надлишкову жорсткість. Для того щоб визначити рівень жорсткості води, досить заглянути в чайник. Якщо в ньому є білий наліт, значить установка такого фільтру необхідна. Ми рекомендуємо використовувати фільтр "пом'якшувач", - колона з автоматичним клапаном управління, засипана вона іонообмінною смолою, дія якої спрямована на видалення з води надлишкових солей жорсткості, кальцію, магнію і / або заліза.
Етап # 5
На останньому етапі отримана вода готується до рівня питної за допомогою фільтра з зворотноосмотичною мембраною - це більш дорогий і досконалий варіант очищення питної води. Вони очищають воду від всіх домішок на 99,9%. Деяким людям може не подобається смак води після зворотного осмосу, для того щоб води отримала звичайний смак, необхідно використовувати фільтр з мінералізатором.
Кухонні системи для очищення води
Вони призначені для видалення розчинених речовин, які не повинні знаходитися у воді, призначеній для споживання, а їх видалення на центральних станціях (водоканалах) неможливо або невигідно. Такі системи зазвичай розміщують в під раковиною і розглядають як доповнення до системи очищення води вдома для отримання досконалої питної води. Однією з таких систем є система зворотного осмосу, яка складається з декількох стадій фільтрації:
- предочистка — найчастіше три ступені, зі змінними картриджами;
- мембранна — видаляє всі сполуки, розчинені у воді;
- мінералізація — мінералізує воду корисними мінералами в оптимальних пропорціях;
- постфільтр – корегує смак та запах води.
Переваги системи зворотного осмосу:
- Здоров’я. Чиста та безпечна вода;
- Зручність. Свіжа вода завжди під рукою в достатньому об’ємі;
- Економія. Низька собівартість літра води;
- Смак. Найкраще підходить для приготування страв, кави, чаю.
І тільки у компанії "ЗІКО" Ви маєте унікальну можливість — замовити безкоштовний тест-драйв системи зворотного осмосу на 7 днів! Скористайтеся можливістю!
Встановлення фільтрів очищення
Варто пам’ятати, що системи очищення води та компоненти, з яких вони складаються та які безпосередньо контактують з водою, призначеної для споживання, повинні мати відповідні харчові сертифікати.
Фільтри повинні розташовуватися у місці, де є адекватні умови для роботи електронних пристроїв та резервуарів для води (захист від низької температури). Це може бути котельня, підсобне приміщення або гараж. У разі водопровідної води фільтри підключаються після лічильника води, а якщо будинок подається водою з колодязя, одразу після потрапляння води в будівлю.
Для правильної експлуатації фільтри потребують промивання, тому для правильного встановлення фільтрів необхідно під'єднати їх до каналізації. Промивання скидається разом з іншими стічними водами в септик, побутову очисну каналізацію, центральну каналізацію.
Практично кожен фільтр для води або УФ-лампа повинні бути підключені до джерела живлення за допомогою стандартної електричної розетки на 230 В (за винятком сітчастих фільтрів з ручним очищенням або систем зворотного осмосу).
Найголовніше в питанні очищення води — це правильно спроектувати повну систему очищення води.
У цьому краще довіритися фахівцям компанії "ЗІКО". Фахівці зможуть правильно й індивідуально підібрати систему очищення води, коректно її встановити, відрегулювати роботу приладів так, щоб система очищення води працювала чітко і безперебійно.
Компанія "ЗІКО" також запрошує наявних та потенційних клієнтів до підписання сервісного договору на планове обслуговування систем очищення води.
"ЗІКО" володіє кваліфікованим штатом сервіс-менеджерів, до ваших послуг 3 бригади сертифікованих сервісантів, які виконають повний спектр робіт пов’язаних з системами фільтрації води, гарантійне так і післягарантійне обслуговування. Працюємо 24/7.
Детальна інформація за поданими в розділі «Контакти» номером телефону.
Автор статті:
кандидат технічних наук, Рубай Ольга Іванівна
Фаховий спеціаліст систем очищення води та стічних вод
ТОВ "Компанія "ЗІКО"