Криниця / колодязь - просте вирішення питання водопостачання для приватних домогосподарств та сіл, де немає водопроводу. Що ж таке криниця/колодязь? Це спорудження для видобування підземних вод, що знаходяться у верхніх горизонтах ґрунту; глибока яма, яка захищена від обвалів.
Досить часто помилково вважають, що рівень води залежить від глибини криниці. Незважаючи на цю думку, рівень води у криниці ніяк не залежить від її глибини, а важливим чинником, який на це впливає, є рівень ґрунтових вод. Але саме від глибини криниці залежить обсяг накопиченої води.
З якістю питної води пов’язаний стан нашого здоров’я, екологічне та безпечне харчування, вирішення проблем медичного характеру, тому не варто нехтувати її якістю.
Безпека вашої криничної води залежить від багатьох факторів, включаючи поверхневу і підземну геологію, глибину та багато іншого.
Хочете переконатися у безпеці власної води? Перегляньте воду, яка тече біля Вашого помешкання на карті якості води або залиште заявку на безкоштовний аналіз води!
Перед спорудженням колодязя обов'язково потрібно провести аналіз обраного місця, а також необхідно звернути увагу на наступні фактори, щоб криниця, давала «безпечну» воду:
- Джерело води - яка природа водоносного горизонту, з якого витягується вода?
- Діяльність людини - що відбувається у вашій загальній околиці, що може вплинути на ваш колодязь?
- Будівництво - наскільки якісно буде побудований колодязь?
- Місцезнаходження - де він буде знаходитися? Якими є відгуки сусідів?
- Забезпечити правильне і вчасне технічне обслуговування у майбутньому;
- Основним аспектом буде контроль якості води, вчасна її перевірка шляхом лабораторного аналізу води.
- Питна вода повинна бути повноцінною з точки зору зовнішнього вигляду, смаку та запаху. Вона повинна відповідати вимогам щодо якості, якими контролює Державна санітарна інспекція та її організаційні підрозділи.
Особливості криничної води та води зі свердловини.
Мало хто знає про те, що приватні водозабори для питної води (криниці/колодязі) дуже часто містять воду низької якості, що загрожує здоров'ю її споживачів.
Перед використанням води, дуже важливо провести аналіз води на пестициди, важкі метали та неорганічні суміші.
Якщо ви не захворіли одразу, це не означає, що вода з колодязя не може бути небезпечною. Забруднюючі речовини та мікроорганізми можуть існувати в поверхневих і підземних водах та викликати хронічні проблеми зі здоров’ям у майбутньому. Постійний контроль якості води дозволить визначити її безпечність.
Найбільш поширеними забрудненнями криничної води є надлишок заліза та марганцю, однак ці хімічні елементи відносно легко видаляються. Використовуючи якісні фільтри, ми можемо їх повністю відфільтрувати. Найгіршим видом забрудненням води у криниці є азот або аміак, які потрапляють до водойм з очисних споруд стічних вод і відходів тваринного походження, забрудненого повітря і стоків сільськогосподарських угідь. Питну воду, насичену цими домішками, не можна вживати.
Особливо висока небезпека для навколишнього середовища у сільській місцевості. Інтенсивне сільськогосподарське вирощування, а також використання азотних, органічних і мінеральних добрив і засобів захисту рослин можуть впливати на зміни фізичного і хімічного складу підземних вод. Це пояснюється проникненням цих сполук через землю. Сільськогосподарське виробництво, а також діяльність фермерів є джерелом небажаного забруднення води та ґрунтів, особливо навколо сховищ і складів гною тварин, так званих природніх добрив. Шкідливі сполуки від виробництва фільтрату, що виникає при виготовленні кормів, силосу та промислових стічних вод, є основною причиною помітного забруднення води у колодязях. Промислові підприємства, їх стічні та газоподібні викиди також є основним джерелом забруднення, яке у вигляді кислот потрапляє в ґрунтові води разом з атмосферними опадами. Атмосферні та кліматичні умови також впливають на якість підземних вод, наприклад, сильні дощі, які можуть спричинити повені та підвищити мутність поверхневих вод.
Вміст важких металів, а також багатьох інших сполук, що зустрічаються у воді у високих концентраціях, може бути дуже шкідливим для людського організму, накопичуючись у шлунково-кишковому тракті людини, викликаючи численні розлади.
Як запобігти забрудненню?
Як ми бачимо, ризик для здоров'я, при вживанні неперевіреної криничної води дуже високий. Тому треба пам'ятати, що, маючи приватні водозабори, слід подбати про їхню якість, а також про їхній технічний стан. Проводячи регулярний аналіз води, ми уникатимемо харчових отруєнь і багатьох захворювань.
Потрібно також спостерігати за водою з точки зору органолептичних характеристик і відбирати проби води для більш глибокого аналізу. Хорошим рішенням є також поглиблення криниць, їх очищення і, очевидно, використання фільтрів для води. Це дозволить вирішити проблему нестабільних показників якості криничної води і, насамперед, принесе користь нашому здоров'ю!
Вода, яку ми щодня споживаємо – це не тільки велика зручність, але й відповідальність. Власники криниць та колодязів повинні піклуватися про якість води, якою користуються вони та їх сім’ї.
Кожен власник криниці, бажаючи забезпечити здорову воду своєму оточенню, повинен пристосуватися до загальноприйнятих стандартів для його будівництва та експлуатації.
Кожна збудована криниця повинна: мати корпус без мохів і інших видів органічних забруднення, вона повинна мати захист від доступу тварин, а хімічні речовини для обробки землі повинні зберігатися в герметичних упаковках на достатній віддалі від криниці. Крім того, кожні два-три роки слід вибирати всю воду, ретельно очищати дно і проводити дезінфекцію. Крім того, важливо проводити дезінфекцію в новостворених криницях і після проведення робіт всередині криниці.
Що робити перед дезінфекцією води? Як підготувати криничну воду до споживання?
Для очищення води з криниці можна використовувати фільтри двох основних типів: систему зворотного осмосу та фільтри колонного типу з фільтруючими засипками.
Системи зворотного осмосу можуть використовуватися лише у випадку, якщо криниця/колодязь не мають високої мутності та не дезінфікуються методом хлорування. У протилежному випадку перед системою зворотного осмосу варто встановити систему попередньої очистки колонного типу з фільтруючою засипкою, яка видалятиме механічні та хлор-органічні забруднення. Для доведення води до стану питної, після такої системи рекомендовано встановити власне систему зворотного осмосу, яка видалить залишки забруднень та гарантуватиме безпеку води.
Якщо Ви сумніваєтеся у якості криничної води, яку споживаєте або лише задумались над власною свердловиною чи колодязем – перейдіть у розділ «Контакти», залиште заявку на зворотній зв’язок, а менеджер компанії ЗІКО в наближчий час сконтактується з Вами та дасть відповідь на усі Ваші питання.