Металічний присмак, запах заліза і каламутний помаранчевий колір води, що залишає на сантехніці патьоки, позбутися яких не так просто! Причина у надлишку сполук заліза. З цією проблемою стикаються більшість власників будинків зі свердловинами, а також і власники криниць і меншою мірою користувачі водопровідної води. Вживати таку воду як питну небезпечно через велику кількість заліза та супутніх сполук. А випадання іржавого осаду може завдати шкоди водонагрівальному обладнанню, сантехніці, побутовим приладам та зіпсувати зовнішній вигляд одягу.
Чому вода пахне залізом
Чому вода у свердловині пахне залізом? Звідки цей неприємний запах?
Часто вода, що надходить з артезіанської свердловини, тече з крана абсолютно прозорою, але має неприємний запах заліза. Але вже через деякий час така рідина змінить колір. Цей процес залежить як від температури водопровідної води й від її хімічного складу.
Залізо у водних джерелах міститься у формі іонів Fe2+, Fe3+ та як елемент колоїдних складів органічної та неорганічної природи. У глибоководних пластах за відсутності кисню Fe перебуває у складі бікарбонату Fe(HCO3)2. У зв'язку з цим при використанні води з артезіанської свердловини є велика ймовірність побачити кришталево чисту воду, що біжить з крана, але із запахом заліза. При взаємодії з киснем Fe(II) окислюється до Fe(III), утворюючи при цьому впізнаване забарвлення буро-коричневого кольору.
При відстоюванні завислі речовини осідають, утворюючи рудий пластовий осад гідроксиду заліза на дні посудини.
Вода пахне залізом. Чи це шкідливо?
Залізо входить до складу найважливіших органічних комплексів, що підтримують життєдіяльність організму. Добова потреба варіює від 11 мг для чоловіків до 35 мг на добу для вагітних жінок. Але варто пам'ятати, що залізо надходить до нас не тільки з водою, але з їжею. Вода з великою концентрацією заліза має специфічний запах та смак. Безпечна доза за рекомендаціями ВООЗ – не більше 0,2 мг/л. Систематичне вживання протягом тривалого часу для пиття води із запахом та присмаком заліза дуже шкідливе і призводить до розвитку патології легень, печінки, ШКТ та щитоподібної залози, погіршення пам'яті, шкіра та слизова оболонка набувають жовтуватого відтінку.
Якщо говорити про шкоду води з залізом для побутової техніки та труб, то варто відзначити численні бактерії та слиз у водопроводі, на механізмах пральної та посудомийної машини. У системах з гарячим водопостачанням така вода просто забиває трубопроводи, теплообмінники та радіатори. А в змішувачах і на сантехніці залізо твердне у вигляді осаду, що важко відмивається, викликає засмічення, корозії.
Якщо говорити про естетичний бік впливу води із запахом заліза, то й приймати душ із такою рідиною теж не рекомендується. Волосся з часом пожовкне і потьмяніє, втратить своє природне забарвлення, зуби також набудуть жовтуватого відтінку навіть при дотриманні всіх правил гігієни. І вже тоді не допоможуть ні чудо-перукар, ні дантист-професіонал.
Форми заліза у воді
- Якщо вода залишається прозорою, то швидше за все у воді двовалентне залізо. При відстоюванні через деякий час випадає бурий осад.
- На відміну від попереднього варіанту, тривалентне залізо не розчиняється, тому надає жовтуватий відтінок, а в місткостях залишається бурий осад.
- Поєднання заліза з органікою надає жовтого кольору воді, при цьому осад не утворюється.
- Бактеріальне залізо викликає своєрідну райдужну плівку.
Якщо від води пахне залізом, настав час задуматися про водоочисні системи.
Що робити, якщо вода зі свердловини пахне залізом. Методи очищення
Якщо вода у свердловині пахне залізом, вживати таку воду для пиття чи їжу небезпечно. Ми розповімо нижче, як очистити воду від заліза та запаху. Знезалізнення ґрунтової води з колодязя або свердловини проводять фільтруванням в комплексі з очисткою: аерацією, додаванням реагентів з окисною здатністю, коагуляцією та освітленням. Найважливіше завдання очищення - виділити Fe з органічних комплексів, колоїдних складів і перевести розчинну форму Fe(II) у нерозчинні сполуки Fe(III).
Найпростіший спосіб – це кип'ятіння або відстоювання. При кип'ятінні або тривалому знаходженні в незакритій ємності розчинене у воді двовалентне залізо окислюється і перетворюється на тривалентне з випаданням в осад. Залишається лише відфільтрувати чи злити воду. Але такий спосіб не завжди досить ефективний, присмак та запах іноді залишається. Крім того, постійне кип'ятіння великих обсягів або відстоювання води у відрах та каністрах – це відчутний дискомфорт.
Аерація та фільтрування – засіб для очищення води від заліза та запаху
Якщо вода зі свердловини пахне залізом, ми радимо придбати аерацію з наступною фільтрацією. В аераційних колонках вода насичується киснем який окислює розчинене у ній залізо. Воно випадає осад і потім фільтрується на виході. При проходженні через зернисте завантаження залізо окислюється і виділяється на поверхні гранул, створюючи каталітичну плівку з іонів та гідроксидів заліза (II) та (III). Реакція супроводжується видаленням H2CO3, що прискорює процес окислення та випадання осаду Fe(OH)3. Плівка інтенсифікує осадження. Для позбавлення від супутніх домішок сірководню, кремнієвих сполук, аміаку, що значно погіршують каталітичні властивості плівки, та регулювання рН на етапі аерації у воду додають гіпохлорит натрію та інші супутні реагенти залежно від попереднього хімічного аналізу води.
Якщо у води запах заліза допоможуть іонообмінні фільтри з багатокомпонентним завантаженням Ecomix
Універсальні смоли типу Ecomix допомагають позбавити воду в комплексі від солей жорсткості, розчиненого заліза та органічних домішок. Вода проходить комплексне очищення в п'ять ступенів завдяки спеціально підібраному мультикомпонентному завантаженню з іонообмінних смол та сорбційних речовин з різним розміром гранул:
- катіонообмінна фракція;
- смола з інертними властивостями;
- іонообмінне завантаження з великими порами для зв'язування колоїдного та органічного Fe;
- кварцовий дренаж.
Перший ступінь очищення води від запаху і заліза - інертна смола - характеризується малою щільністю і виконує роль фільтра для очищення домішок понад 10 мкм. Ще одна важлива її функція - запобігання винесення дрібнозернистих фракцій із системи при промиванні.
Такі фільтри для води із запахом заліза здатні впоратися з концентрацією розчиненого Fe до 15 мг/л. Регенерація фільтрів типу Ecomix відбувається за допомогою сольового розчину NaCl.
Ще один спосіб прибрати запах заліза з води - вугільні фільтри
Фільтрування через картриджні та стаціонарні вугільні фільтри застосовують у компактних пристроях позбавлення води від заліза. Ефективність сорбції збільшується додаванням каталітичних завантажень. Це можуть бути природні або спеціально створені матеріали такі як Birm. Цей метод придатний для невеликих перевищень заліза до 1 мг/л.
Реагентні фільтри для видалення заліза
Механізм дії реагентного знезалізнення ґрунтується на окисній здатності діоксиду марганцю окислювати Fe(II) до Fe(III). Після відновлення MnO2 знову окислюється до вихідного стану киснем або перманганатом калію.
Основна кількість окисленого на фільтрі заліза вимивається в дренажний шар при зворотному промиванні. Цей метод підходить при концентрації у воді Fe до 12 мг/л та неефективний коли у воді присутні органічні сполуки.
Зворотний осмос. Фільтри зі зворотним осмосом ефективно видаляють із води більшість домішок, у тому числі залізо. Мембрани затримують усі включення, тому краще чистять воду зі свердловини. Частки, що зупиняються, зливаються в каналізацію.
Який спосіб вибрати, якщо вода пахне залізом
Вибір обладнання для нейтралізації запаху та присмаку заліза у воді зі свердловини залежить від багатьох факторів і в кожному випадку індивідуальний. Щоб не витратити даремно гроші та час, обов'язково необхідно провести хімічний аналіз води зі свердловини, щоб встановити, від яких сполук заліза належить очищення та наявність супутніх домішок.
Наша компанія надає повний спектр послуг від забору проб та проведення дослідження води в лабораторії до підбору необхідного очисного обладнання, системи фільтрів для води від запаху та заліза та комплектуючих матеріалів для отримання очищеної води зі свердловини чи колодязя. Ми знаємо, чому вода у свердловині пахне залізом і як позбутися цього запаху та присмаку. Телефонуйте або пишіть на нашу пошту, а також залишайте запити на розрахунок обладнання.