Очищення води для промислових котлів та парогенераторів

Котельні обігрівають будинки, цілі міста і селища. Ці установки використовуються для обігріву державних установ і виробничих площ на фабриках або заводах. Попередня хімводопідготовка котельні дозволяє зробити воду м'якше, очистити її від різних домішок і хлору. Це підвищує ефективність роботи котельні та збільшує експлуатаційний термін обладнання.

Типова схема системи хімводопідготовки котельні


Переваги хімподготовки котельні

Варто виділити такі переваги хімводоподготовки котельні:

  • попередження проблем, що виникають при використанні неочищеної (жорсткої) води, що в кінцевому результаті обходиться дешевше ремонту зламаного обладнання;
  • попередня водопідготовка для котельні дозволяє виключити ймовірність аварій і виходу обладнання з ладу через утворення накипу;
  • системи хімічної підготовки води для котелень не вимагають постійного обслуговування – потрібен тільки періодичний сервіс і контроль роботи обладнання.

Якісна водопідготовка для котлів дозволяє уникнути утворення накипу і запобігає можливості корозії котлового обладнання. Це забезпечує безперебійну роботу котелень в процесі всього періоду експлуатації.

Принципова схема лінії підготовки води для котельні складається з такого обладнання:

  1. Фільтр для очистки води з міського водопроводу від механічних забруднень. Він захищає водоочисне обладнання і автоматику від механічних та великодисперсних зважених часток.
  2. Пом’якшувальна установка, що знижує до потрібних показників жорсткість води.
  3. Бак для зберігання підживлювальної води. При регенерації установки пом'якшення в процесі водопідготовки для котлів цей бак забезпечує підживлення системи водою.
  4. Станція дозування. Вона підвищує за допомогою хімічних реагентів pH робочого середовища, що знижує показник корозії, збільшуючи термін експлуатації обладнання.

Очищення води для парогенераторів

Як і при водопідготовці для котельні, очищення води для парогенераторів забезпечує пом'якшення, знезалізнення робочого середовища, видаляє з нього механічні частинки.

Процес водоочищення для парогенераторів складається з декількох етапів:

  1. Вода зі свердловини або водопроводу подається в накопичувальний резервуар, з якого насосами перекачується на фільтр механічного очищення.
  2. Після видалення механічних домішок робоче середовище надходить в аераційну колону, де відбувається процес окислення різних домішок і розчиненого у воді заліза.
  3. На наступному етапі водопідготовки для котлів або парогенераторів відбувається осадження окислених домішок і заліза. Цей процес відбувається в каталітичному фільтрі-знезаражувачі зі спеціальним завантаженням.
  4. Далі освітлена вода пом’якшується. На етапі пом'якшення її жорсткість знижується практично до нульового рівня.
  5. Після цього чиста вода подається в накопичувальний резервуар, з якого насосами перекачується вже в парогенератор.
  6. На напірній лінії, по якій подають за допомогою насосів на парогенератор воду, встановлений витратомір. Він зчитує інформацію про витрати води і передає її насосові-дозаторові, який впорскує в воду, що подається на парогенератор, спеціальний реагент для зниження показника кислотності.

Варто враховувати, що в кожному випадку під потреби клієнта наші фахівці підбирають оптимальний набір обладнання, який забезпечує воду необхідної якості при оптимальних витратах.

Що буде, якщо у котельні відсутня водопідготовка

Водопідготовка для котлів значно підвищує ККД котелень та збільшує термін експлуатації обладнання.

Якщо не проводиться попередня водопідготовка для котлів, це не тільки знижує ККД обладнання, а й скорочує термін його експлуатації. Значно збільшуються витрати на опалення або нагрівання води для інших цілей та суттєво зростають витрати на ремонт, заміну чи обслуговування обладнання.

Якщо не організована водопідготовка для котлів, то забруднення, що присутні в неочищеній воді призводять до цілого ряду проблем:

1. Великі колоїдні та механічні забруднення у вигляді накипу, іржі, глини або піску швидко забивають труби, значно зменшуючи їх внутрішній діаметр. Це також стає причиною виходу з ладу запірної арматури та насосного обладнання.

2. Солі жорсткості та інші слаборозчинні солі (карбонати, сульфати магнію та кальцію, силікати, різні сполуки міді та марганцю) осідають, створюючи на металевих стінках обладнання кірку, що знижує його тепловіддачу. Це сприяє зниженню потужності котлів, збільшуються витрати на енергоресурси та значно скорочується термін експлуатації обладнання.

3. Розчинені у воді агресивні гази CO2 і O2 , що мають окислювальні здібності стають каталізаторами корозійних процесів усередині котлів.

4. Висока концентрація у неочищеній воді хлоридів, які спричиняють хлоридну корозію.

5. Піноутворювачі (нафтопродукти, луги та фосфати), що сприяють утворенню піни. У складі цієї піни присутні домішки, які згодом відкладаються на лопатях турбін котлів і стають причиною забруднення пари, що виробляється ними.

Способи водопідготовки для котельні

Технології та способи водопідготовки для котелень промислових підприємств

Інженерами Компанії «ЗІКО» спроектовані та успішно реалізовані рішення водопідготовки для котлів на підприємствах провідних українських виробників , які випускають різні види продукції. Виходячи з багаторічного досвіду, наші інженери виділяють дві найбільш ефективні технології водоочищення перед подачею на котли — пом'якшення іонним обміном і молекулярне очищення води зворотним осмосом.

Пом'якшення води за допомогою іонообмінних смол

У неочищеній воді з водопроводу, водойми або свердловини в різних концентраціях містяться неорганічні солі, переважно магнію і кальцію. При досягненні певної температури води ці речовини осідають і утворюють на поверхнях котлів, труб, бойлерів та іншого обладнання накип.
Щоб уникнути подібних проблем, повинна здійснюватися водопідготовка для котлів шляхом пом'якшення води у фільтрах з іонообмінними смолами. На вході в котел встановлюється такий фільтр. При проходженні води через завантаження відбувається заміщення солей жорсткості на іони натрію. Тобто солі кальцію і магнію замінюються на солі натрію, що легко розчиняються і не утворюють накип.

Водопідготовка для котлів за технологією зворотного осмосу

Зворотний осмос — найефективніша технологія водопідготовки для котлів

Звотний осмос - один із найбільш ефективних способів водопідготовки для котлів. Вихідна вода під певним тиском прокачується крізь полімерну мембрану, що затримує до 99,8% всіх забруднень. Видаляються і речовини, що негативно впливають на роботу котлів:

• Na+ (Натрій);

• NO3 (Нітрат);

• CI (Хлорид);

• SiO4 (Кремнієва кислота);

• SO4 (Сульфат);

• HCO3 (Лужність).

Після очищення зворотним осмосом на котел подається практично дистильована вода.

Основні стадії водопідготовки в котельнях

У процесі водопідготовки для котлів із води має видалятися максимальна кількість домішок. Зазвичай у воді що подається з центрального водопроводу, водойми або свердловини є багато мінералів і різних дрібнодисперсних частинок. Їх видалення для запобігання поломкам, аваріям та збільшення експлуатаційного терміну обладнання проводиться приблизно за такою схемою:

• попереднє (механічне) очищення води від великих включень (до 100 мкм) фільтрами;

• видалення заліза та зниження концентрації солей жорсткості за допомогою обладнання для пом'якшення безперервної та періодичної дії;

• максимальне видалення інших видів забруднень та газів зворотним осмосом.

Способи водопідготовки для котлів та типи обладнання що застосовується визначаються в залежності від складу вихідної води після її аналізу. Наприклад, для попереднього очищення води що подається зі свердловини можуть знадобитися такі фільтри:

• механічний;

• фільтр для знезалізнення;

• установка зворотного осмосу або модуль для пом'якшення води іонним обміном.

Існують як обов'язкові, так і додаткові етапи водопідготовки для котлів промислових підприємств. До обов'язкових належать:

1. Попереднє механічне очищення. На цьому етапі з води виділяються великі частинки, окалини, каміння, мул, пісок, які можуть пошкодити різні елементи інших фільтрів, систем та опалювального обладнання.

2. Пом'якшення та максимальне очищення води на молекулярному рівні за допомогою систем зворотного осмосу та фільтрів з іонообмінними смолами.

Типові помилки водопідготовки в котельнях

При проектуванні та монтажі систем для водопідготовки для котлів можуть допускатися такі помилки:

• не проводиться аналіз води на наявність та концентрацію різних забруднень, за результатами якого і має підбиратися обладнання;

• відсутня або комплектується неефективним обладнанням система попереднього водоочищення, в тому числі дехлорування;

• не проводиться індивідуальний розрахунок установок для пом'якшення та демінералізації води — іонообмінних фільтрів та систем зворотного осмосу;

• не проводиться грамотне налагодження деаераторів;

• відсутня корекційна підготовка води.

Хлор у воді негативно позначається на роботі мембрани зворотного осмосу, знижуючи якість води, яка очищається, та експлуатаційний термін. Неочищена від заліза вода призводить до заростання мембран осадом та корозії металевих поверхонь котлів та труб. Органічні домішки та суспензії стають причиною відкладень у трубах (зменшення пропускної спроможності) та на поверхнях нагріву (зниження ККД обладнання та збільшення енергоспоживання).

Устаткування і готові рішення водопідготовки для котелень

Компанія «ЗІКО» пропонує обладнання для хімводопідготовки котельні і готові рішення для очищення води для парогенераторів. Ми поставляємо та монтуємо готові установки і комплектуючі для систем водоочистки і водопідготовки по всій Україні.

Компанія гарантує високу якість систем хімводопідготовки для котелень і відповідність обладнання вимогам стандартів якості та безпеки.

Наявність представництв компанії в усіх регіонах країни дозволяє нам гарантувати своєчасну доставку, швидкий та якісний монтаж і запуск систем водопідготовки та водоочищення.

З усіх питань замовники можуть проконсультуватися з нашими менеджерами, залишивши заявку у формі внизу. Ми також приймаємо заявки на поставку обладнання на електронну пошту в розділі «Контакти».