У багатьох селищах, та й просто в приватному секторі, що знаходиться в приміських межах, відсутня централізована каналізація. При будівництві індивідуального житлового будинку, практично кожному власникові доводиться замислюватися про те, куди будуть йти стічні води. Тому облаштуванням системи каналізації доводиться займатися самостійно.
Щоб зрозуміти, що таке автономна каналізаційна система, уявіть собі, куди будуть діватися стоки від будинку, який не підключено до міської каналізації. Необхідна автономна система, яка дозволить накопичувати стоки для їх подальшого відкачування асенізаторами, або пристрої, які будуть самі переробляти стічні води.
Існує кілька схем монтажу автономної каналізації:
1. Перша схема монтажу автономної каналізації передбачає збір стічних вод в накопичувальної ємності – вигрібну яму. З неї стоки періодично відкачуються за допомогою асенізаційної машини. Це найпростіший варіант автономної каналізації, в якому не передбачається переробка та очистка стоків. При цьому накопичувальна вигрібна яма - це герметична ємність.
2. Друга схема монтажу автономної каналізації реалізується з використанням септика. Це заводська пластикова ємність або виріб власного виготовлення. У другому випадку септик може бути виготовлений з бетонних кілець, цегли, еврокуба, автомобільних покришок і т.п. У такій споруді стоки проходять попереднє очищення за рахунок діяльності анаеробних бактерій. Після цього стічні води будуть очищені на 60-70%. Однак скидати такі стоки в ґрунт не можна, вони потребують доочистки до 90-95%. Для цього в такій схемі монтажу передбачається зведення фільтруючого пристосування - фільтраційного поля, спеціального колодязя або канави.
3. Найкращим і ефективним варіантом автономної каналізації будуть локальні очисні пристосування. Зазвичай так виконуються автономні системи каналізації котеджів. Така схема монтажу використовує багатокамерні очисні споруди, в яких для очищення використовується життєдіяльність аеробних бактерій. Оскільки ці мікроорганізми мають потребу в кисні, ЛОС обладнані системами аерації. Після очищення в цій споруді воду можна брати для поливу городу і технічних потреб без додаткового доочищення. Головна перевага ЛОС полягає в тому, що частота відкачування мулу значно скорочується. Для цього не потрібно викликати асенізаторів. Роботу можна зробити за допомогою фекального або дренажного насоса.
Tипи каналізаційних систем, використовуваних для житлових будівель
Найпростіші автономна каналізаційні споруди - вигрібні ями
Почнемо з вигрібної ями. Ця конструкція являє собою звичайну яму певної глибини з укріпленими стінками. Головна умова - вся конструкція повинна бути герметичною, щоб виключити потрапляння стоків у ґрунт. Це найпростіша автономна каналізація своїми руками. Як ємності можна використовувати сталеву або пластикову бочку, конструкцію з бетонних колодязних кілець, цегляні оштукатурені поверхні.
Всі вигрібні ями діляться на:
• відкриті;
• закриті.
Конструкції закритого типу повністю ізольовані і потрапляння стоків у ґрунт виключено. Ями відкритого типу споруджуються на ґрунтах з хорошою фільтруючою здатністю (піщаних і супіщаних). На дні ями робиться піщано-гравійна фільтраційна прошарок. Після того як стоки проходять через неї, вони вбираються в ґрунт. Очищення конструкцій відкритого типу проводиться рідше, ніж у ям закритого типу.
Важливо: споруди відкритого типу не можна робити для побутових стоків фекального походження.
Звичайнісінька конструкція локальної каналізації є стічна яма, розмір якої залежить від обсягу стічних вод. Частина органіки в такому стоці переробляється природно присутніми аеробних і анаеробних мікроорганізмами. Очищена рідина йде в ґрунт, частина може бути викачана фізично за допомогою асенізаційної машини.
Вдала схема вигрібної ями
Найпростіша вигрібна яма будується своїми руками з використанням цегли, цементу і дощок в якості опалубки. Це загальноприйнятий варіант, який забезпечить базові показники вашої локальної каналізації.
Рекомендований обсяг ями становить 6 м3. В середньому яма повинна бути не менше, ніж 0,5 м3 на кожного члена сім'ї. Збільшений обсяг дозволяє робити асенізаційне викачування відходів набагато рідше, але глибина ями не робиться більше 3 метрів через неефективність. Рівень ґрунтових вод також повинен бути нижче 2,5 м.
Нижня основа ями, при будівництві своїми руками, робиться з нахилом для тих випадком, коли планується асенізаційні відкачування. Зверніть увагу, що рівень ґрунту над ямою повинен бути вище мінімум на 1 м.
Існують санітарні вимоги до розміщення, які, однак, нерідко порушуються. Яма повинна розміщуватися на відстані від будівлі мінімум 5 м. При наявності на ділянці колодязя - на відстані від нього 25-30 м.
2. Септик
Цей варіант підійде для будинку з постійним проживанням 1-2 чоловік і з невеликим споживанням води.
Використання септиків допомагає зробити процес очищення більш швидким, бактерії розкладають органічні забруднення і перетворюють їх в воду, яка відводиться через отвори в ґрунт. Септики можуть бути однокамерні або дво – три камерні.
З чого робити септик. Від вибору матеріалу для септика залежить його вартість і складність монтажу. Септик своїми руками для приватного будинку можна спорудити з таких матеріалів: залізобетон, пластик, монолітний бетон, цегла. Каналізацію ви споруджуєте надовго, тому не намагайтеся заощадити на ній - ці витрати виправдані.
Обслуговування автономної каналізації зводиться до щорічної очищенні резервуара. Установка свідомо якісного обладнання - обов'язкова умова комфортного життя у власному будинку.
За фото можна здогадатися, що автономна каналізація з використанням септика - система каскадної очищення стоків, тобто процедура очищення виконується в кілька етапів. Це більш надійна і довговічна система, яка складається з декількох камер (2 або 3-х). Ці камери встановлюються послідовно і з'єднуються між собою трубою-переливом. У кожній камері відбувається очищення стоків різної щільності:
1. В першу камеру-відстійник потрапляють всі стічні води з дому. Тут вони поділяються під дією сил гравітації на важкі відходи, які осідають на дно, жири, що спливають на поверхню, і очищену середу, яка по трубі переливу потрапляє в другу камеру.
2. Другий відсік збирає водянисті попередньо очищені стоки. Тут вони додатково очищаються за рахунок анаеробних мікроорганізмів.
3. Потім очищені на 60-70% стоки подаються на поля фільтрації або в фільтраційний колодязь. Тут вода доочищается, проходячи через систему фільтрів гравійно-піщану прошарок. В результаті ступінь очищення досягає 90-95%, що дозволяє скидати їх в грунт без ризику нашкодити навколишньому середовищу.
Станції біологічного очищення
Самий оптимізований і ефективний вид автономної каналізації - це установки повного очищення. Принцип їх роботи трохи нагадує септик, але в даних пристроях головну роботу виконують не анаеробні бактерії, а аеробні мікроорганізми. Оскільки для їх життєдіяльності потрібен кисень, всі установки обладнані системою аерації.
Для роботи системи аерації потрібен компресор, тому ЛОС є енергозалежними конструкціями. В цьому і полягає їх єдиний недолік. Однак ступінь очищення в таких пристроях доходить майже до 100% без використання систем доочищення. Оскільки такі станції біологічного очищення - це готові заводські конструкції, їх монтаж не складе труднощів.
Якщо є бажання використовувати побутову воду вдруге, тим самим забезпечити суттєву економію водоспоживання, то дана система автономної каналізації вам ідеально підійде.
Очищені побутові води відмінно підходять для поливу ділянки, особливо коли у вас розбиті численні клумби і потрібен постійний полив для підтримки здорового росту рослин. В цьому випадку очищена вода з фільтруючого колодязя може періодично закачуватимуться в бочку, яка подає вологу в систему крапельного поливу.
Таке рішення, відразу вирішує кілька присадибних завдань:
• економить воду, що використовується згодом для поливу;
• забезпечує ефективну очистку зливних вод;
пов'язує стічну локальну інфраструктуру з подачею води на крапельний полив відкритого ґрунту або в теплиці.
Який тип схеми автономної каналізації вибрати?
Якщо плануєте облаштувати найпростішу і недорогу автономну каналізацію для невеликої дачі сезонного проживання, то вигрібна яма - саме те, що вам потрібно. Простота конструкції і прийнятна ціна - головні переваги. Однак така автономна каналізація своїми руками має і ряд недоліків:
• Від споруди поширюються неприємні запахи, тому дуже складно знайти для неї місце на ділянці, щоб і запахи не були чутні в будинку, і для асенізаційної машини був забезпечений під'їзд.
• Раз в 2 або 4 місяці вам потрібно викликати асенізаторів для очищення ями, а це тягне за собою витрати.
• Якщо місце для ями вибрано невірно, то стоки можуть потрапити в ґрунт і спричинити забруднення джерел водопостачання.
Для великої дачі або будинку непоганим варіантом автономної каналізаційної системи може стати септик. Його покупка або виготовлення обійдуться трохи дорожче, ніж пристрій вигрібної ями, зате ефективність очищення стоків набагато вище, тому їх можна зливати в ґрунт.
До переваг септика можна віднести наступне:
• Прийнятна ціна.
• Достатній рівень очищення стоків.
• Невисока ймовірність забруднення джерел водопостачання.
• Регулярність очищення набагато вище, ніж у вигрібної ями.
• Це незалежна установка.
• Ви можете не відвідувати дачу або будинок 2-3 місяці, і бактерії за цей час не загинуть. Це дозволить вам після такої перерви знову користуватися даною системою автономної каналізації без додаткового заселення бактерій.
Серед недоліків варто згадати:
• Монтаж саморобної конструкції досить складно виконати без наявності необхідних знань.
• Оскільки в септику живуть анаеробні бактерії, що виділяють метан, від споруди поширюється неприємний запах.
• Необхідність використання доочистки.
• Обмежений залповий скид.
• Побутова хімія з хлором і антибіотики можуть викликати загибель бактерій.
Найбільш ефективною системою автономної каналізації вважаються станції біологічного очищення. Вони з успіхом використовуються в заміських будинках постійного проживання і котеджах.
До переваг таких установок можна віднести наступне:
• Висока швидкість очистки стічних вод.
• Ступінь очищення стічних вод становить 98-99%, що дозволяє використовувати їх в господарстві.
• Це компактні конструкції, які нескладно встановити самостійно.
• Для очищення системи не потрібно викликати асенізаторів. Це можна робити сачком раз на рік.
• Довговічність.
Однак навіть у таких установок є свої недоліки:
• Висока ціна порівняно із іншими автономними каналізаційними системами.
• Обмеження у виборі побутової хімії.
• Це енергозалежна конструкція. При відключенні електрики аеробні бактерії не зможуть ефективно функціонувати без доступу кисню.
• Якщо системою не користуватися тривалий час, мікроорганізми можуть загинути. Тому не рекомендується робити тривалі перерви у використанні каналізації. Інакше колонії бактерій доведеться заново заселяти.
Автономну каналізаційну систему кожен вибирає за власним смаком, але найбільш зручний і екологічний варіант- установки повної біологічної очистки, робота якої очищати стічні води практично зі стовідсотковою ймовірністю отримання на виході звичайної води.
При облаштуванні заміського будинку ми приділяємо увагу виконанню хорошого ремонту, пристрою системи водопостачання, підключення електрики і створення системи опалення. Однак не варто забувати, що автономна каналізація в приватному будинку - це головна складова комфортного проживання, адже без неї не вийде користуватися системою водопостачання, готувати їжу і виконувати регулярні гігієнічні процедури. Облаштування автономної системи потрібно в тому випадку, коли поблизу с домом немає централізованих водопровідних мереж.