Нітрати у воді і їх вплив

Нітрати у воді і їх вплив

На концентрацію нітратів (сполук азоту) в воді впливають як антропогенні, так і природні фактори. Вони потрапляють у воду разом зі стоками з оброблюваних нітратними добривами полів або в результаті скидів відпрацьованих господарсько-побутових вод.

Нітрати концентруються у великих кількостях в поверхневих водах. Дуже важливо проводити аналіз води і здійснювати її подальшу очистку, оскільки нітрати у воді згубно впливають на стан фауни водойм і здоров'я людей.

Нормативні значення нітратів у воді Україні та ЄС

Згідно вітчизняним і європейським стандартам, концентрація нітратів у питній воді не повинна перевищувати:

 • Україна: водопровідна і кринична – ≤ 50,0 мг/дм3, фасована – ≤ 10 (50) мг/дм3;
 • ЄС: 45 мг / л.

Особливо важливо проводити аналіз води з колодязів і контролювати її якість в сільській місцевості. Сільськогосподарські землі, оброблювані нітратними добривами, – підвищене джерело забруднення води.

Вплив нітратів на організм людини


Якщо не очищати воду від нітратів за допомогою фільтрів для води, то це призведе до цілої низки захворювань:

 1. Вступаючи в реакцію з гемоглобіном, нітрати, здатні перетворюватися в нітрити (солі азотної кислоти), перетворюють його в метгемоглобін. А він не здатний доставляти кисень до внутрішніх органів і тканин. Результатом чого є кисневе голодування організму. Воно призводить до порушень в роботі печінки, нирок, серцево-судинної і нервової системи.
 2. Нітрати сприяють розвитку в кишечнику шкідливої мікрофлори, яка призводить до отруєння організму.
 3. Особливо негативно метгемоглобін впливає на здоров'я маленьких дітей. Їх організм не здатний справлятися з шкідливими речовинами, що містяться в питній воді, фруктах або овочах.
 4. Якщо не проводити очистку води, то нітрати, проникаючи в організм, зменшують кількість вітамінів, що призводить до авітамінозу і погіршення обміну речовин.
 5. Нітрати знижують в організмі концентрацію йоду, що впливає на функціонування щитовидної залози.
 6. Підвищена концентрація з'єднань азоту в організмі є причиною проблем при вагітності у жінок і призводить до ускладнень з потенцією у чоловіків.
 7. Потрапляючи в організм, нітрати розширюють судини і істотно знижують тиск.

Найстрашніше, що тривалий вплив нітратів на епітелій шлунка призводить до розвитку злоякісних пухлин.

Ознаки отруєння:

 • діарея, нудота, блювання;
 • пожовтіння білків очей, різкі болі в животі;
 • мігрені, втома, постійна сонливість;
 • задишка, тахікардія.

Як очистити воду від нітратів?

Найбільш ефективні методи очищення води від нітратів:

 1. Системи зворотного осмосу.
 2. Фільтри для води із завантаженням з іонообмінної смоли.

Фільтри для води

Спеціально призначені для видалення нітратів фільтри для води відокремлюють сполуки азоту шляхом поглинання їх іонообмінною смолою. Спеціальна нітрат-селективна смола поглинає виключно нітрати, пропускаючи разом з питною водою інші корисні для людського організму мікроелементи.

Системи зворотного осмосу

Винайдені в 1953 році американськими інженерами системи зворотного осмосу вважаються найефективнішими установками для очищення води від нітратів. Мікропористі зворотноосмотичні мембрани цих установок пропускають виключно молекули води, розділяючи розчин і розчинник і затримуючи до 98% нітратів та інших забруднень.

Фахівці компанії «Зіко» готові провести комплексний аналіз води і допомогти з вибором ефективного обладнання для очищення води. Наші менеджери консультують онлайн, через форму зворотного зв'язку на сайті, по будь-яких питанях, що стосуються водопідготовки та водоочищення. Ми також приймаємо замовлення на постачання і монтаж водоочисного обладнання за вказаними в розділі «Контакти» телефонами та електронною поштою.

Залишити коментар
Назва:
E-mail * :
Коментар * :