Чому процес біологічної очистки стічних вод настільки важливий? Кожен метр кубічний води, доставленої на станцію очищення стічних вод, забруднений. Якщо він походить із житлового сектора, він наповнений сечею, фекаліями та брудною водою з прання білизни, миття посуду, душу та ванни. Те ж саме стосується води, яка надходить з промислових підприємств, яка в сотні або й тисячі разів брудніша.
Важливо правильно очистити воду, перш ніж пустити її в природні джерела. Занадто багато фосфору може викликати цвітіння водоростей в озері або ставі. В кінцевому підсумку водорості виснажують запаси кисню, який потрібен рибам та іншим водним істотам. Оскільки багато озер переповнені синьо-зеленими водоростями, усі екологічні заходи спрямовані на обмеження хімічних речовин, мінералів та бактерій у воді, переконуючи, що водоочисні споруди відповідають вимогам, які видаляють ці елементи з води.
Існує два основних етапи очищення стічних вод: первинна – механічна очистка та вторинна – біологічна.
Перший етап очистки – механічне вилучення твердих включень
Перш ніж стічна вода повернеться в озера, струмки або громадські системи водопостачання, її потрібно очистити та продезінфікувати. Це здійснюється за допомогою кількох етапів, які включають і біологічну очистку стічних вод, але є також основний етап очистки – механічне вилучення твердих включень. Останні роки людство використовує в побуті речовини, які не руйнуються під дією біологічних процесів. Люди не усвідомлюють проблеми, яку це створює, коли змивають речі, які не призначені для змивання. Аплікатори для тампонів, пластикові обгортки, іграшкові машинки та дитячі серветки – це лише деякі з речей, які потрапляють на станцію очищення стічних вод.
Механічна обробка є досить основним процесом, який використовується для видалення зважених твердих відходів і зниження їх біохімічної потреби в кисні з метою збільшення розчиненого у воді кисню. Основним є використання решіток, сіток і сміттєвих граблів для видалення великих предметів. А також система видалення піску.
Підраховано, що первинна обробка знижує біохімічну потребу в кисні приблизно на 30%, а зважені тверді речовини – до 60%. Тому воду потрібно повторно обробити, щоб видалити додаткові забруднення. Ось тут і відбувається вторинне лікування.
Біологічна очистка стічних вод
Вторинна обробка включає складні біологічні процеси, які використовуються для видалення органічних речовин, які не були видалені під час первинної обробки. Існує багато різних видів біологічної очистки стічних вод, однак, кожну очистку можна класифікувати як аеробну, анаеробну або безкисневу, залежно від наявності кисню чи його відсутності. Ось короткий огляд трьох.
Що таке біологічні аеробні процеси?
Якщо очистка класифікується як біологічна аеробна обробка, це означає, що вона відбувається у присутності кисню. Аерація необхідна для насичення стічної води киснем за допомогою змішувачів і аераторів. Аеробні процеси діють швидше і ефективніше очищають стоки, ніж анаеробні, тому їм віддають перевагу.
Найпопулярнішою аеробною обробкою є процес очищення активним мулом. На початку процесу стічні води переміщуються в аеротенк, який насичується киснем. Аерація стічної води збільшує ріст мікробів, що прискорює розкладання органічної речовини, яка все ще знаходиться у воді. Потім ці стічні води потрапляють у вторинний відстійник.
Мул у вторинному відстійнику відокремлюється від води відстоюванням, залишаючи у верхній частині відстійника лише чисту та очищену воду. Залишок мулу з нижньої частини відстійника аерліфтом повертається у аераційну зону. Залишки мулу зневоднюють (висушують) і компостують або відправляють на сміттєзвалище. Процес очищення активним мулом є одним з найбільш ефективних способів біологічного очищення стічних вод.
Іншим популярним аеробним очищення стоків є процес крапельного фільтрування. Під час процесу крапельного фільтрування стічні води протікають через завантаження: шар каміння, гравію, кераміки, торфу, кокосового волокна або пластику. Коли стічні води протікають, мікроорганізми у воді швидко починають прикріплюватися до шар завантаження. На поверхні завантаження незабаром почне рости шар мікробної плівки. З часом аеробні мікроорганізми, що знаходяться в цьому шарі мікробної плівки, почнуть розщеплювати органічні речовини, що знаходяться у воді. Тобто, воду розбризкують над шаром завнтаження, тим самим насичуючи її киснем.
Процес крапельного фільтрування може швидко знизити високі концентрації органічної речовини у воді, однак цей метод також має недоліки. Підготовлений фахівець повинен буде стежити за цим процесом від початку до кінця, тому це може бути не найкращим вибором для установ з обмеженими ресурсами. Забивання системи також є досить поширеними, тому кваліфікований фахівець повинен знати, як визначити та усунути цю проблему.
Подекуди застосовують аеровані лагуни. За допомогою цього методу стічні води потрапляють в очисний ставок, де вони механічно аеруються. Закачування кисню у водойму посилить ріст мікробів і прискорить розкладання органічної речовини. Однак, на відміну від процесу з активним мулом, вода не переміщується в інший резервуар після її аерації. Замість цього розділення мулу та чистої води відбувається в очисному ставку.
Використання ставка окислення є ще одним способом біологічного очищення стічних вод. Цей процес передбачає видалення органічної речовини зі стічних вод за допомогою взаємодії між бактеріями, водоростями та іншими мікроорганізмами. Цей метод може здатися схожим на аеровану лагуну, але він набагато складніший, і для досягнення бажаних результатів потрібно набагато більше часу. Цей процес також вимагає набагато більше земельної площі, ніж інші, тому він зазвичай не використовується в густонаселених районах.
Що таке біологічні анаеробні методи очищення?
Біологічна анаеробна обробка відбувається за відсутності кисню. Зазвичай перевага надається аеробним методам очищення, однак найкраще використовувати анаеробну обробку при роботі з висококонцентрованими стічними водами.
Анаеробний шламовий реактор із висхідним потоком являє собою анаеробну обробку з одним резервуаром, що означає, що вона відбувається в одному резервуарі. Цей процес починається з надходження стічних вод через дно резервуара реактора. Оскільки стічні води природним чином починають текти вгору, вони натикаються на мулову масу, яка підвішена в резервуарі.
Муловий шар складається з мікроорганізмів, які розщеплюють органічні речовини в стічних водах. Коли стічні води стикаються з муловою масою, мікроорганізми швидко розщеплюють органічні речовини, залишаючи чисту воду, щоб піднятися до верху резервуара. Існують інші подібні анаеробні процеси, включаючи анаеробний фільтр, який включає фільтр, на поверхні якого є мікроорганізми.
А як щодо біологічної аноксидної обробки?
Ви також маєте безкисневе очищення. У цьому випадку для розмноження мікроорганізми використовують інші молекули. Кисню може і не бути, але замість нього діють нітрати і нітрати. Безкисневе очищення допомагає видалити зі стічних вод нітрати і нітрити, селенати і селеніти, а також сульфати.
Люди бачать це частіше в областях, де нітрати та сульфати викликають занепокоєння. Це найкращий спосіб видалити якомога більше з них. Безкисневе очищення працює без додавання додаткових хімічних речовин.
Хоча багато людей перестали використовувати пральні порошки, які містять фосфати, ви все ще бачите шампуні та мило з сульфатами та нітратами. Високий вміст сульфатів може надати воді неприємного смаку і може призвести до зневоднення. Високий рівень нітратів може вплинути на те, як кисень рухається по крові.
Що відбувається після біологічної очистки стічних вод?
Підраховано, що біологічне очищення може видалити до 90% забруднень стічних вод. Решту 10 % доочищається на третьому етапі – знезараженням.
Найпоширеніший методом знезараження очищених стічних вод є використання хлору, який є потужним дезінфікуючим засобом. У воду додають невелику кількість хлору, щоб видалити залишки домішок перед тим, як вода буде скинута в навколишнє середовище. Є й інші способи знезараження води, які не містять хімікатів. Багато установ уникають використання хлору, використовуючи ультрафіолетове опромінення для обробки води.
Незалежно від того, який метод використовується, за оцінками, близько 99% всіх забруднень видаляються зі стічних вод після завершення цієї обробки. Як тільки рівень хлору досягне безпечного рівня, воду можна випустити назад у джерела води.
Якщо у Вас залишилися питання по темі очищення від запаху промислових стічних вод? У розділі «Контакти» напишіть на нашу електронну пошту, зателефонуйте за номером телефону або залиште заявку на зворотній дзвінок.
Менеджери компанії «ЗІКО» зв'яжуться з вами і нададуть вичерпну консультацію і допоможуть вибрати найбільш ефективне обладнання.