Норми pH питної води і її вплив на організм

Норми pH питної води і її вплив на організм

Potentia hydrogeni (pH) – водневий показник. Він вказує на наявність в середовищі іонів водню, кількісно висловлюючи кислотно-лужний баланс питної води. Показник pH нижче 6,5-7 свідчить про підвищену кислотність середовища. Якщо вище – це вказує на підвищену лужність води (концентрацію гідроксильних іонів).

Нормативні значення pH води в Україні та ЄС

В Україні, крім вимог до очищення води, також регламентуються і показник pH води. Він нормується двома стандартами:

  1. ГОСТ2874-82 – 6,0-9,0.
  2. ДСанПіН – 6,5-8,5.

Згідно з європейським стандартом якості, показник кислотно-лужного балансу питної води в ЄС – 6,5-9,5.

Вплив кислотно-лужного балансу води на організм людини


Загальновідомий факт, що для нормального функціонування організму людини потрібно вживати протягом 1 дня від 1,5 до 2,5 літрів чистої питної води. Якщо фільтри для води здатні очистити середовище від механічних або бактеріологічних забруднень, то для нормалізації pH води застосовуються природні кальцити і інші речовини.

Показник кислотно-лужного балансу спинномозкової, клітинної, міжклітинної рідини, лімфи, слини і крові людини – 7,4-7,5. Якщо pH води нижче, то вона негативно впливає на організм людини:

  • порушується обмін речовин;
  • підвищується ризик отруєнь;
  • виникають проблеми з шлунково-кишковим трактом;
  • згущується лімфа, кров, еритроцити, що перешкоджає збагаченню клітин організму киснем, виведенню токсинів і призводить до утворення тромбів;
  • кисле середовище створює оптимальні умови для розмноження і розвитку ракових клітин, гельмінтів і шкідливих мікроорганізмів, воно руйнує клітини організму, що призводить до передчасного старіння;
  • кисла вода не проникає в клітини, вона накопичується і викликає набряки;
  • при низькому рівні pH води організму не вистачає кремнію і калію, магнію і кальцію, тому він «витягує» ці мінерали з кісткових тканин, що призводить до остеопорозу;
  • вода з низьким показником кислотно-лужного балансу стає причиною стресів, погіршення сну, призводить до втоми і негативно впливає на стан шкіри.


Вважається, що вода з підвищеною лужністю корисна для здоров'я людини. Але це не так. Вчені довели, що вона негативно впливає на роботу шлунка і погіршує ферментацію пепсину, який нейтралізує негативну дію бактерій на організм. Тому вживання води з високим показником pH також шкідливо для здоров'я людей.

Як можна нормалізувати кислотно-лужний баланс води?

Для визначення рівня кислотно-лужного балансу проводиться безкоштовний аналіз води.

Оптимальне обладнання для нормалізації кислотно-лужного балансу питної води:

  1. Станції дозування NaOH. Установки дозволяють за допомогою хімічних реагентів (Аминат БП, гідроксиду натрію, гіпохлориту натрію, коагулянтів, перманганату калію та ін.) Підвищувати рівень pH середовища в лініях з постійною або змінною витратою води.
  2. Станції дозування HCl – знижують кислотно-лужний баланс питної води шляхом дозування різних реагентів: NaOCl (гіпохлориту натрію), HCl (соляної кислоти), H2SO4 (сірчаної кислоти), H2O2 (перекису водню), NaOH (їдкого натрію) і KMnO4 ( перманганату калію).

Для регулювання показника pH в домашніх умовах застосовуються фільтри для води: для зниження кислотно-лужного балансу – з мембранами зворотного осмосу, для підвищення – з картриджами-мінералізаторами.

Перевірка pH також здійснюється і при розширеному аналізі води, що дозволяє підібрати найбільш ефективні методи  очищення води.

Залишити коментар
Назва:
E-mail * :
Коментар * :